آرشیو اخبار آرشیو اخبار
خروجی خبرخوان خروجی خبرخوان اخبار
جستجو برای      

 

آمار بازدید

  • تعداد کل بازدید: 243837
  • تعداد بازدید از این صفحه: 646662
  • تعداد بازدید امروز: 16
  • تعداد کاربر آنلاین: 3

 

اهم اقدامات و فعالیتهای ستا د اقامه نماز اداره کل زندانهای استان مازندران ( 1389 )

 

اهم اقدامات و فعالیتهای ستا د اقامه نماز اداره کل زندانهای استان
مازندران ( 1389 )

- برگزاری جلسات متعدد شورای اقامه نماز در ستاد اداره کل و زندانهای تابعه با هدف ایجاد نظم و یکنواخت سازی عملکرد و توسعه فرهنگ نورانی نماز در بین زندانیان و کارکنان و خانواده ها.

- نشست و گردهمایی مسئولین فرهنگی و ائمه جماعات زندانها به منظور تبیین برنامه ها و ارائه رهکارهای مناسب و تأثیرگذار جهت توسعه فرهنگ نورانی نماز و قرآن و همچنین دیگر برنامه های مذهبی و دینی و برگزاری مراسمات در مناسبتهای مختلف بر مبنای سیاستها و برنامه ها ودستورالعملهای اصداری از سوی سازمان و دیگر نهادهای مرتبط که به صورت فصلی در یکی از شهرستانهای تابعه برگزار می گردد.
- ارسال بخشنامه با تأکید بر رعایت 20 دقیقه زمان
اقامه نماز جماعت ویژه کارکنان و تأکید این موضوع در جلسات و نشست های روسای زندانها و مسئولین فرهنگی. لازم به ذکر است ، اقامه نماز و قرائت قرآن در بین صلاتین و بیان مسائل عقیدتی و احکام ویژه زندانیان محدویت زمانی ندارد .

- تأمین نیروی انسانی در راستای اقامه نماز با هماهنگی سازمان زندانها و جذب 2 روحانی به صورت ساعتی جهت انجام فعالیتهای فرهنگی و عقیدتی و اقامه نماز در زندانهای بهشهر و اردوگاه حرفه آموزی و کاردرمانی شهرستان ساری . ضمناً زندانهای استان مازندران از 12 روحانی کارمند به صورت رسمی و پیمانی و قراردادی و 4 روحانی با عقد قرارداد ساعتی جهت انجام فعالیتهای فرهنگی و ارائه خدمات آموزشی و عقیدتی بهره می برند.

- انتخاب و تشویق فعالان در امراقامه نماز به ویژه مؤذنین .
تشویق و ترغیب به عنوان یک شاخص مهم اصلاحی همواره در تمامی مراکز اصلاحی و تربیتی و آموزشی مورد توجه بوده و نقش سازنده و غیر قابل انکاری در جذب و ترغیب انسانها ایفاء می نماید و اداره کل زندانهای استان هم از این امر مستثنی نبوده و در مناسبتهای مختلف فعالان منتخب در امر نماز و فعالیتهای فرهنگی در بین کارکنان، مددجویان و سربازان را مورد تشویق قرار می دهد.
- برگزاری دوره آموزشی 28 ساعته نماز ویژه کارکنان .
اداره کل زندانهای استان مازندران در راستای دستورالعمل ستاد اقامه نماز استان و تأکیدات انجام شده طی دو دوره قرار داد با جهاد دانشگاهی استان بیش از 100 نفراز کارکنان دوره های آموزشی را طی کردند و مابقی براساس بخشنامه سازمانی و با همکاری مرکز آموزش منطقه 7 سازمان زندانهای کشور و مرکز پژوهش و آموزش سازمان زندانها مستقر در قم و اعزام روحانیون توانمند و مجرب به زندانهای استان در قالب طرحهای آموزشی اجرا گردید . ضمناً کلیه پرسنل زندانهای استان دوره آموزشی اسرار نماز را سپری کرده و لیست نمرات جهت صدور گواهینامه به تهران ارسال گردید .


- ارسال کلیه بخشنامه ها و دستورالعملهای ستاد اقامه نماز در قالب برنامه های عمومی به کلیه واحد های تابعه و نظارت و ارزیابی فعالیتها از طریق بازدید های اعضای شورای ستاد اقامه نماز اداره کل زندانهای استان و اخذ اقدامات انجام شده به صورت هر سه ماه یک بار و نظرسنجی از مددجویان و کارکنان به صورت سالیانه صورت می پذیرد.

- زندانهاي دهگانه استان مازندران مجهز به شبكه مدار بسته بوده واز اين طريق با پخش فيلم ها و آموزشهاي مختلف نماز و قرآن بخشي از اوقات فراغت زندانيان را پر کرده وموجبات اصلاح سازي وتربيت زندانيان را فراهم مي نمايند. همچنین در سال جاری با افتتاح شبکه صدا و سیمای زندان تحت عنوان" رجاء " در زندان مرکزی شهرستان ساری خدمات مؤثری در زمینه نماز و قرآن و دیگر مسائل مذهبی و دینی ارائه می دهد. تهيه پوستر ، تراكت ، بنر ، عكس و برگزاري نمايشگاه از ديگر اقداماتی محسوب مي شود كه تصاوير آن در قالب CD به حضور ارسال مي گردد .

- اجراي مسابقات كتابخواني در موضوع نماز و احكام ويژه پرسنل و سربازان طي چهار دوره انجام و بيش از 70 % از كاركنان در اين مسابقات حضور يافتند .

- گزاری مسابقات احکام نماز و وضو و مسابقات علمی و تست هوش با موضوعیت نماز و قرآن ویژه فرزندان زندانیان در حاشیه همایشی با حضور خانواده های زندانیان و اهداء جوائز و کتاب به آنان با هدف تشویق و ترغیب فرزندان جوان و نوجوان زندانیان به مسائل دینی و مذهبی .
- استـان مـازندران داراي10 زندان ودوبازداشتگاه و يك ستاد مركزي است كه تمام زندانها وبازداشتگاهها واداره كل زندانهای استان از نمازخانه هاي بسيار مطلوب برخوردار هستند . نماز خانه هاي زندانهاي استان مجهز به كتابخانه و وسايل گرما ساز و سرما ساز و فرشهاي سجاده اي ،محراب و مهر و سجاده به اندازه كافي بوده و اين ويژگي نقش بسـزايي در شـركت گسترده زندانيان درنمازجماعت دارد. اقامـه نماز جماعـت مطلـوب در وقت فضيلت با رعايـت 20 دقيقه زمـان قـانوني بـراي پرسنل و زمان نامحدود براي مددجويان بارها در جلسه و از طريق بخـشنامه به زندانها اعلام گرديد .
- تامين ائمه جماعات واجد شرايط :
لازم به ذكر است در بعضي از زندانهاي استان علاوه بر مسئولين فرهنگی زندانها روحانيون با قرار داد معين جهت اقامه نماز جماعت در شبانه روز به زندان مراجعه مي كنند و ضمن اقامه نماز جماعت دررفع مشكلات و سئوالات اعتقادي مددجويان را ياري مي دهند.
اسامي ائمه جماعات زندانهاي استان : اداره كل حجت الاسلام مؤمني ، زندان مركزي حجت الاسلام ملايي و رنجبر، زندان قائم شهر حجت الاسلام محمدي ، زندان بابل حجت الاسلام حبيبي و سيد اسماعيل حسيني ، زندان آمل حجت الاسلام محمديان ، زندان نور حجت الاسلام مفيدي ، زندان نوشهر حجت الاسلام حسيني ، زندان تنكابن حجت الاسلام افشاري ، زندان بهشهر حجت الاسلام بياتي و مفتح ، كانون اصلاح وتربيت حجت الاسلام ميرزايي ، اردوگاه حرفه آموزي حجت الاسلام عاليشاه و معافي و شکری.
- اجراي برنامه پرسش و پاسخ يكي از فعاليتهاي شاخص در زندانها محسوب مي شود كه زندانيان و كاركنان در جلسات متعدد حضور يافته و ائمه جماعات و روساي زندانها و مسئولين فرهنگي به سئوالات آنان پاسخ مي دهند.

- آموزش حضوري احكام فلسفه نماز به صورت روزانه در اقدامات زندانها گنجانيده شده و هر روز نيم ساعت قبل از نماز ظهر و عصر يك دوره كلاس آموزش حضوري برگزاري مي شود . ضمناً آموزش عملي وضو هم در بين مددجويان اجرا مي گردد .
- مقاله نويسي به موضوع نماز و ديگر موضوعات با هدف غني سازي واوقات فراغت و افزايش سطح معلومات زندانيان از اقدامات مهم سازمان زندانها است .
- ساخت فیلم کوتاه تحت عنوان « تزکیه با نماز » و ارسال آن جهت شرکت در جشنواره هنری کانونهای اصلاح و تربیت سراسر کشور .
- تأکید بر تدوین برنامه ریزیها و برگزاری جلسات و همایشها در جهت تداخل با وقت فضیلت نماز و تقدم داشتن نماز بر کلیه اقدامات و کارهای اداری.
- اعزام ائمه جماعات به کلاسهای آموزشی واقع در استانهای مشهد و قم با هدف افزایش شناخت آنان به اهداف سازمانی و سیاستهای سازمان زندانها و ارائه خدمات مطلوب به ارباب رجوع و کارکنان.
- برگزاری مسابقات غیر حضوری ویژه کارکنان و خانواده های آن و اعطای جوایز به خانواده ها و فرزندان پرسنل .
- حضور به موقع مدیران و مسئولین ستادی و روسای زندانها در نماز جماعت .
- پخش اذان و قرآن و نیایش در اوقات شرعی با حساسیت مطلوب و بدون تأخیر.
- ارسال پیام کوتاه ((SMS با محتوای احادیث، روایات و سخنان بزرگان دین از طریق سیستم پنل وب برای کلیه کارکنان . http://www.tsms.ir
- ساخت نماز خانه جدید در زندان خلیل شهر شهرستان بهشهر با هدف ارائه خدمات فرهنگی و تربیتی به مددجویان رای باز و تعدادی از زندانیانی که در زندان رای باز نگهداری می شوند. همچنین در همین راستا یک نفر روحانی به صورت قراردادی جهت انجام اقدامات فرهنگی مشغول به کار شد.

برنامه های خاص :
- ساخت فیلم کوتاه با موضوع نماز تحت عنوان « تزکیه با نماز» و شرکت در جشنواره های هنری و تهیه مستند نماز در زندان .
- اطلاع رسانی اقدامات انجام شده از طریق وب سایت اداره کل زندانهای استان مازندران.
- تهیه پنل وب حرفه ای با هدف اطلاع رسانی و ارسال پیام های فرهنگی و دینی و قرآنی در مناسبتهای مختلف . 

دانلود فایلگروه:    تعداد بازدید: 739   تاریخ خبر: 12:05:19 1390/01/30   

نام و نام خانوادگی
پست الکترونیکی
عنوان پیام
متن پیام